ADHD u dorosłych

ADHD jest zespołem, który kojarzy się najczęściej z zaburzeniami dzieci. Jednakże nie można zapomnieć, iż około 2/3 dzieci dotkniętych ADHD nie wyrasta ze swojej choroby. Nadpobudliwość objawia się u osób dorosłych w inny sposób niż u dzieci. Najważniejsze trzy symptomy w ADHD to: impulsywność, hiperaktywność, problemy z utrzymaniem uwagi.

Dorośli z ADHD mogą charakteryzować się następującymi problemami z zapamiętywaniem informacji, koncentracją uwagi, organizowaniem wolnego czasu,   zakończeniem prac w terminach. Jeśli problemy te nie są odpowiednio wcześnie leczone, mogą powodować defekty behawioralne, emocjonalne, społeczne i zawodowe.

Defekty behawioralne mogę objawiać się w sposób łagodny lub ostry i mogą się zmieniać w zależności od sytuacji i czasu. Niektórzy dorośli z ADHD mogą być w stanie skoncentrować się tylko wtedy, kiedy są czymś zainteresowani lub podekscytowani. Inni mogą mieć trudności z przystosowaniem do zmiany sytuacji, która wymaga szybkiego dostosowania się. Niektóre osoby z ADHD szukają stymulacji, a inni z kolei unikną ją. Ponadto dorośli z ADHD mogą być wycofani i antyspołeczni, lub mogą być rozhamowani.

Objawy ADHD u dorosłych:

  • niska samoocena;

  • impulsywność;

  • zmiany nastroju;

  • spóźnianie się do pracy;

  • częste zmiany pracy.